Koniec z zaparowanymi oknami

2014-11-28

       Zima maluje na oknach piękne obrazy, ciesząc nasze oczy pięknem mroźnej aury. Zdarza się jednak tak, że okna w najchłodniejszej porze roku łatwo zaparowują, a to już jest nam nie w smak. Prawidłowe projektowanie okien powinno zapobiegać pojawianiu się pary na szybach, choć prawidłowo uszczelnione i zaprojektowane okna też mogą być zaparowane. Na nic zdadzą się wtedy dekoracje okienne – zaparowane okno nie są atrakcyjne wizualnie, a przede wszystkim są świadectwem ucieczki ciepła z naszego mieszkania.

      Para wodna w domach jest naturalna – pranie, gotowanie, korzystanie ze zmywarki, kąpiele, a nawet proces oddychania wiąże się z powstawanie pary wodnej. Kiedy jednak wilgotność powietrza przekroczy w naszym mieszkaniu 60%, to na szybach para zacznie się skraplać.

       Rozwiązaniem jest właściwa wentylacja. Coraz popularniejsze są na przykład nawiewniki, które montuje się na górze ramy okiennej. Gdy różnica temperatury w domu i na zewnątrz sięga 20 stopni, to na szybach skrapla się para. Różnicę temperatur przy oknie eliminuje właśnie nawiewnik.

      W kuchni i łazience, czyli pomieszczeniach, gdzie w określonych sytuacjach jest więcej pary wodnej, najlepiej sprawdzają się nawiewniki ciśnieniowe, których działanie można samodzielnie regulować.

Tagi: projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz, projektowanie i aranżacja wnętrz, biuro projektowe, architekt, okna,